niedziela, 30 grudnia 2018

Numerologia i Harry Potter. Szkoła magii i czarodziejów w Hogwarcie.

Każdy, kto czytał Harrego Pottera wie, że temat numerologii pojawił się również w tej książce. Numerologia była jednym z przedmiotów nauczanych w Hogwarcie. Przepowiadanie przyszłości na podstawie imion i liczb szczególnie upodobała sobie Hermiona, dla której numerologia stała się ulubionym przedmiotem. Warto zauważyć, że Hermiona nie przepadała za innymi lekcjami w tej nietypowej szkole takimi jak wróżenie z fusów czy odczytywanie przyszłości ze szklanej kuli.Dlaczego Hermiona tak lubiła numerologię? Zapewne dlatego, że odczytywanie przyszłości za pomocą liczb opiera się na jasnych i prostych zasadach, które wystarczy poznać, aby uzyskać jednoznaczne odpowiedzi.

Przedmiot numerologia w książce został nazywany Arithmancy (ang.). Ciekawostką jest to, że w drugim tomie tłumacz przełożył nazwę tego przedmiotu jako arytmancja. Numerologia była lekcją dodatkową, którą można było wybrać w trzeciej klasie. Nauczycielką numerologii była Septima Vector. Na jej lekcje, uczniowie przynoszą wypracowania i muszą znać skomplikowane tabele liczbowe. Podręcznikami do numerologii były książki Numerologia i gramatyka, Nowa teoria numerologii oraz Numerologia dla Zaawansowanych. W jednym z rozdziałów Hermiona wypowiada zdanie: "Och, nie, jest super! To mój ulubiony przedmiot!", zatem nie ma wątpliwości co do tego, jak bardzo lubiła ten przedmiot ;) Na lekcje uczęszczał również Ernie Macmillan.Inne dialogi dotyczące numerologii:
Hermiona: „Czy któryś z was widział moją Numerologię i gramatykę?”
Ron: „Och, tak, pożyczyłem ją sobie, żeby poczytać w łóżku.” - Ron Weasley zwraca się sarkastycznie do Hermiony Granger, szukającej swojej książki.

Hermiona: „Dzięki za książkę, Harry - powiedziała radośnie - Od dawna marzyłam o tej Nowej Teorii Numerologii!”

Książki do numerologii w Hogwarcie

1. Numerologia i gramatyka - książka nieznanego autora, która była podręcznikiem do numerologii w Szkole Magii i Czarodziejstwa w Hogwarcie w roku szkolnym 1993/1994.

Książkę tę posiadała Hermiona Granger, która kupiła ją prawdopodobnie w księgarni Esy i Floresy na Ulicy Pokątnej w 1993 roku wraz z innymi podręcznikami do szkoły.2. Nowa teoria numerologii - (z ang. New Theory of Numerology) - książka, którą napisał Lukas Karuzos. Nie był to obowiązkowy podręcznik do numerologii w Szkole Magii i Czarodziejstwa w Hogwarcie. Harry Potter podarował jeden egzemplarz Hermionie na Święta Bożego Narodzenia w 1995 roku. numerologia

Nauczycielka numerologii - Septima Vector

Nauczycielka, Septima Vector, nosiła czerwony strój i wysoki kapelusz. Urodziła się w rodzinie czarodziejów w roku 1889. Jest absolwentką Szkoły Magii i Czarodziejstwa w Hogwarcie, w której rozpoczęła nauczanie przedmiotu numerologia. Nie wiadomo, kiedy dokładnie została zatrudniona w Hogwarcie. Dyrektor szkoły zapoznał się z jej umiejętnościami i przyznał posadę nauczyciela numerologii, której nauczała w sali numer 7A. Słynęła z tego, że zadawała swoim uczniom trudne prace domowe. Septima Vector uznawana była za nauczycielkę bardzo surową i wymagającą, osobę starej daty. Ciekawostką jest to, że w czwartym tomie w polskim tłumaczeniu Septima została przedstawiona nie jako kobieta, a jako mężczyzna.

1 komentarz:

  1. Jeśli mowa o numerologii i Harry'm Potterze to warto wspomnieć, że tytułowy bohater miał wibrację mistrzowską - urodził się 31 lipca 1980 roku. Ciekawe, czy autorka książki zdawała sobie z tego sprawę, gdy wymyślała dla niego datę urodzenia. Z jednej strony może się wydawać, że nie, bo zapewne wybrała 31 lipca, gdyż sama się tego dnia urodziła, ale z drugiej strony mogła specjalnie tak dobrać rok, żeby wypadła liczba mistrzowska.

    OdpowiedzUsuń