wtorek, 22 stycznia 2019

Chińska Numerologia

numerologia, liczby, numerologia partnerska
W chińskiej tradycji niektóre liczby są pomyślne (吉利, pinyin: jílì; Cantonese Yale: gātleih) lub niepomyślne (不利, pinyin: bùlì; Cantonese Yale: bātleih), w zależności od chińskiego słowa, które brzmi podobnie do określonej cyfry. Liczby 6, 8 i 9 są zazwyczaj uznawane za korzystne, natomiast 4 i 7 są uważane za niekorzystne.Liczba 0


Liczba 0 (零, pinyin: líng) jest początkiem wszystkiego i jest ogólnie uważana za dobrą liczbę.

Liczba 1


Numer 1 (一, pinyin: yī; Cantonese Yale: yāt) nie jest ani pomyślny, ani nie niepomyślny. Jest to liczba przyznana zwycięzcom, aby wskazać pierwsze miejsce. Ale może też symbolizować samotność. Na przykład: 11 listopada obchodzony jest w Chinach Dzień Singla, ponieważ data ma cztery litery "1", które oznaczają singla.

Liczba 2


Liczba 2 (二 or 兩, pinyin: èr or liăng) jest najczęściej uznawana za dobrą liczbę w chińskiej kulturze. Jest chińskie powiedzenie:"Dobre rzeczy przychodzą parami". Często powtarzające się znaki w nazwach marek produktów, takich jak 喜 (pinyin: xĭ; Cantonese Yale: héi; dosłownie: radość), może być powtórzone 囍 (pinyin: shuāng xĭ; Cantonese Yale: sēung héi; dosłownie: "double joy"). W kantońskim, 2 (二 or 兩, Cantonese Yale: yih or léuhng) to homofon "łatwy" (易, Cantonese Yale: yih) i "jasny" (亮, Cantonese Yale: leuhng).

24 (Cantonese Yale: yih sei) w kantońskim brzmi jak "łatwa śmierć" (易死, Cantonese Yale: yih séi).
28 (Cantonese Yale: yih baat) w kantońskim brzmi jak "łatwa pomyślność" (易發, Cantonese Yale: yih faat).

Liczba 3


Cyfra 3 (三, pinyin: sān; Cantonese Yale: sāam) brzmi jak 生 (pinyin: shēng; Cantonese Yale: sāang), co oznacza "żyć" lub "życie", więc uważa się ją za dobrą liczbę. Jest to istotne, ponieważ jest to jeden z trzech ważnych etapów w życiu człowieka (urodzenie, małżeństwo i śmierć).

Liczba 4


W niektórych chińskich budynkach pomija się cyfry 4, 13 i 14.

Liczba 4 (四, pinyin: sì; Cantonese Yale: sei) uważana jest w języku chińskim za liczbę nieszczęśliwą, ponieważ jest niemal homofoniczna do słowa "śmierć" (死 pinyin: sǐ; Cantonese Yale: séi). Tak więc niektóre budynki w Azji Wschodniej pomijają piętra i numery pokoi zawierające 4, podobnie jak zachodnia praktyka niektórych budynków nieposiadających 13go piętra, ponieważ 13 uważa się za nieszczęśliwą liczbę. Tam, gdzie kultura wschodnioazjatycka i zachodnia, jak np. w Hongkongu, łączy się, w niektórych budynkach możliwe jest pominięcie trzynastego piętra wraz z piętrem czwartym.

Liczba 5


Liczba 5 (五, pinyin: wǔ; Cantonese Yale: ńg) brzmi jak "nie" w mandaryńskim (無, pinyin: wú; literally: "nie") i kantońskim (唔, Cantonese Yale: m̀; literally: "nie").

53 (pinyin: wǔ sān; Cantonese Yale: ńg sāam) brzmi jak "nie życie" w mandaryńskim (無生, wú shēng) i kantońskim (唔生, m̀ sāang).
54 (pinyin: wǔ sì; Cantonese Yale: ńg sei) brzmi jak "nie śmierć" w mandaryńskim (無死, wú sǐ) i kantońskim (唔死, m̀ séi).
58 (pinyin: wǔ bā; Cantonese Yale: ńg baat) brzmi jak "nie pomyślność" w mandaryńskim.

Cyfra 5 jest również kojarzonych z pięcioma pierwiastkami (Woda, Ogień, Ognień, Ziemia, Drewno i Metal) w chińskiej filozofii, a to z kolei było historycznie kojarzonych z cesarzem Chin. Na przykład brama Tiananmen, będąca główną arterią komunikacyjną do Zakazanego Miasta, posiada pięć łuków.

Liczba 6


Liczba 6 (六, pinyin: liù) w mandaryńskim brzmi jak "łagodny", a w kantońskim jak "szczęście" lub"pomyślność", dlatego cyfrę 6 uznaje się za dobrą liczbę dla przedsiębiorstw.

Liczba 7


Liczba 7(七, pinyin: qī) w mandaryńskim brzmi jak "parzysta" w mandaryńskim (?, pinyin: qí), więc jest to dobra liczba dla par i relacji. Brzmi to również jak "esencja życia" (氣, pinyin: qì) w mandaryńskim mandaryńskim. Cyfrę 7 można również uznać za nieszczęśliwy numer, ponieważ siódmy miesiąc (lipiec) to "miesiąc duchów". Brzmi to też jakby "oszukiwać" (欺, pinyin: qī) w mandaryńskim. W kantońskim 7 (Cantonese Yale: chāt) brzmi jak 𨳍 (Cantonese Yale: chat), co jest wulgarnym sposobem określenia "penis".

Liczba 8


Liczba 8 (八, pinyin: bā; Cantonese Yale: baat) brzmi jak "發" (pinyin: fā; Cantonese Yale: faat; dosłownie: "prosperować"). Istnieje również wizualne podobieństwo między 88 a 囍 (pinyin: shuāng xĭ; Cantonese Yale: sēung héi; dosłownie: "podwójne szczęście"), popularny jest też dekoracyjny design składający się z dwóch stylizowanych 喜 (pinyin: xĭ; Cantonese Yale: héi; literally: "radość").

Liczba 8 jest postrzegana jako tak pomyślna liczba, że nawet przypisanie jej kilku dodatkowych 8 jest uważane za bardzo szczęśliwe.

- W 2003 r. numer telefonu "+86 28 8888 8888 8888" został sprzedany Sichuan Airlines za kwotę CN¥ 2,33 mln (około 280 000 USD).
- Uroczystość otwarcia Letnich Igrzysk Olimpijskich 2008 r. w Pekinie rozpoczęła się 8.08.08 o 8 minusie i 8 sekundzie po godzinie 8.00 czasu lokalnego (UTC+08).
- Chiny, Tajwan, Hongkong, Makao, Malezja i Singapur korzystają ze strefy czasowej UTC+08:00.
- Petronas Twin Towers w Malezji ma po 88 pięter.
- Minivany, które GM produkuje dla rynku chińskiego nazywają się Buick GL8, ale minivany sprzedawane w innych krajach nie mają tej nazwy.
- Linia Air Canada z Shanghai to Toronto to lot Flight AC88.
- Trasa KLM z Hongkongu do Amsterdamu to lot KLM KL888.
- Trasa Etihad Airways z Abu Zabi do Pekinu, a następnie dalej do Nagoi to lot EY888.
- Połączeniem United Airlines z Pekinu do San Francisco jest lot UA888, trasą z Pekinu do Newark to lot UA88, a trasą z Chengdu do San Francisco to lot UA8.
- Trasa Air Astana z Pekinu do Ałmaty to lot KC888.
- Trasa British Airways z Chengdu do Londynu to lot BA88.
- Jednym z numerów lotów Cathy Pacyfic z Hongkongu do Vancouvera i Nowego Jorku to CX888.
- Singapore Airlines rezerwuje numery lotów rozpoczynające się od numeru 8 na trasach w Chinach.
- SriLankan Airlines rezerwuje numery lotów rozpoczynające się od numeru 8 na trasy w Chinach.
- Amerykański Skarb Państwa sprzedał 70.000 bonów o numerach seryjnych, które zawierają 4 8-ki.
- W Singapurze, hodowca rzadkich ryb (Asian Arowana, które są "szczęśliwymi rybami" i są rzadkimi gatunkami, muszą być mikrochipowane), dba o to, aby numery z dużą liczbą 8-ek w ich numerach mikrochipów były używane i rezerwuje liczby szczególnie bogate w osiem i sześć (np. 702088880006688) dla szczególnie cennych okazów.
- Podobnie jak powszechna jest na zachodzie praktyka używania "9" dla cen, w Chinach powszechne jest używanie "8"w celu osiągnięcia takiego samego efektu psychologicznego, tak więc na przykład ceny menu takie jak $58, $88 są często widziane.
numerologia

Liczba 9

Liczba 9 (九, pinyin: jiŭ; Cantonese Yale: gáu) była historycznie związana z cesarzem chińskim, a numer ten był często wykorzystywany w sprawach dotyczących cesarza. Istniało 9 odznaczeń cesarza dla urzędników o niezwykłych zdolnościach i lojalności. W szatach cesarskich często było dziewięć smoków, a w mitologii chińskiej utrzymywano, że smok ma dziewięć dzieci. Również liczba 9 brzmi jak "długotrwała" (久, pinyin: jiŭ; Cantonese Yale: gáu), więc często jest używana w ślubach.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz